• Światowe obchody Dnia Jabłka

• Światowe obchody Dnia Jabłka przypadają 28 września, to właśnie wtedy klasa 0 mogła docenić wyjątkowość tych owoców. Dzieci poznały ich budowę, rodzaje oraz dowiedziały się jak je uprawiać i co można z nich przygotować. Pomocne tutaj było kosztowanie szarlotki, musu jabłkowego, różnych rodzajów soków jabłkowych czy wreszcie samych owoców, które zostały dostarczone z powiatu grójeckiego, prawdziwego zagłębia sadowniczego, nazywanego Największym Sadem Europy. Dzieci poprzez zabawę dowiedziały się, że jabłka nie tylko stanowią źródło witamin, minerałów czy błonnika pokarmowego, ale również mają ogromny wpływu na urodę czy odżywianie mózgu (nie bez powodu jabłka są najpopularniejszym owocem na świecie). Były tańce, piosenki, opowiadania oraz pamiątkowe zdjęcia ze specjalnej Foto-Jabłko-Budki.

• Bezpieczni na drodze

• 28 września uczniowie klasa 0 - 1 mieli przyjemność gościć u siebie panią policjantkę Magdalenę Król z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pani policjantka przypomniała dzieciom jak prawidłowo poruszać się po drogach i przechodzić przez jezdnię oraz jakie są korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Przeprowadziła również z dziećmi krótką pogadankę na temat istniejących zagrożeń i niebezpieczeństw podczas kontaktów z „obcymi”, jak też z groźnym psem. Dzieci otrzymały wskazówki, jak należy postępować w takich sytuacjach i gdzie szukać pomocy. W czasie rozmowy nasi uczniowie popisali się doskonałą znajomością numerów alarmowych. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się opowiadania o codziennej pracy Policji oraz demonstracja sprzętu policyjnego. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
            W imieniu nauczycieli, rodziców i uczniów składamy Policji serdeczne podziękowania za poświęcony czas, a w szczególności za cenne informacje, które niewątpliwie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa naszych dzieci.

• 29 Akcja Sprzątania Świata

• Uczniowie klasy II oraz III zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny brali udział w 29 Akcja Sprzątania Świata.
            Akcję rozpoczęto pogadanką na temat bezpieczeństwa podczas zbierania śmieci. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły.
            Akcja miała na celu pokazanie uczniom, jak bardzo ważne jest dbanie o naszą planetę Ziemię, a rozwiązanie problemu zaśmiecania jej nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

Aneta Połentek

• JUNIOR EDU - ŻYWIENIE

• Nasza szkoła uczestniczy w realizacji zadania pn. „Przeprowadzenie badań naukowych z zakresu żywienia dzieci i młodzieży oraz opracowanie i wdrożenie programu edukacji żywieniowej uczniów klas I-VI szkół podstawowych."Głównym celem zadania jest przeprowadzenie badań naukowych i na ich podstawie opracowanie oraz wdrożenie wybranych zagadnień z zakresu żywienia człowieka w wieloaspektowym kontekście powiązań ze zdrowiem człowieka oraz stanem środowiska naturalnego.
            Zadanie to realizować będzie zespół specjalistów reprezentujących przez Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH -PIB wraz z akademickimi ośrodkami partnerskimi z różnych regionów Polski.

• Dzień Przedszkolaka

• 20 września - to ważny dzień dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce! Święto to obchodzimy od 13 września 2013 roku, a zostało ono ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci, a także przyczynić się do wzrostu jej znaczenia w świadomości społecznej.
            Jak Dzień Przedszkolaka obchodzili Nasi najmłodsi? Zobaczcie sami…

• Bezpieczna wieś

• Klasę III odwiedziły przedstawicielki oddziału KRUS w Kazimierzy Wielkiej. Panie opowiadały o bezpieczeństwie na wsi podczas prac polowych oraz w gospodarstwie. Zwracały uwagę na to, aby dzieci podczas takich prac były z dala od maszyn mechanicznych. Na koniec uczniowie otrzymali odblaski i kolorowanki.

• Narodowe czytanie 2022

• Narodowe czytanie „Ballad i romansów ” Adama Mickiewicza w naszej szkole miało miejsce 14.09.2022. Klasa Vlll odczytała „Świteziankę”, dzięki której zwróciła wszystkim uwagę na to, że „Nie ma zbrodni bez kary” . Klasa VII utworem „Powrót taty” pokazała jak piękne jest uczucie  łączące  dzieci i rodziców.  Tym akcentem uczciliśmy tę ciekawą inicjatywę.

• BiegFairPlayPKOI

• 7 września obchodzimy Światowy Dzień Fair Play - święto ustanowione w 2020 r. przez Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP). W tym dniu w sposób szczególny na całym świecie promowana jest idea czystej i uczciwej rywalizacji - nadrzędnej wartości w sporcie i codziennym życiu. W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły  przyłączyli się do tej akcji 🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🏃‍♂️

• Komunikat w sprawie przedłużenia zakazu wstępu do przedszkoli, szkół i placówek oświatowych osobom postronnym

• Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające, do 30 listopada 2022 roku, do godz. 23:59, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO. Stopnie alarmowe obowiązują na terytorium całego kraju.
            Oznacza to kontynuację obowiązującego bezwzględnego zakazu wstępu do przedszkoli, szkół i placówek oświatowych osobom postronnym.
            Przez osoby postronne należy rozumieć osoby inne niż pracownicy, uczniowie, wychowankowie i ich opiekunowie prawni.

Dodatkowo należy zwracać uwagę na:

• dziwnie zachowujące się osoby,
            • pozostawiony w miejscach publicznych bagaż,
            • podejrzanie wyglądające paczki,
            • samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych.